wtorek, 2 sierpnia 2016

Zmiany ustawy - hipoteki rolne

Z powodu podpisania przez Prezydenta RP nowelizacji przepisów ustawy z 6 lipca 1982 r o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Znowelizowano także ustawę z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Co to znaczy w praktyce? 

M.in. nowe zasady ustanawiania hipotek na nieruchomościach rolnych i ograniczenia w pozyskiwaniu nieruchomości rolnych (tryb pozaumowny - np. postępowanie egzekucyjne).

Do ustawy z 11 kwietnia 2003 dodano zapis:

"Suma hipoteki na nieruchomości rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2012 r. poz. 803 oraz z 2016 r. poz. 585) nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki. Do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej dołącza się operat szacunkowy, sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami."




Zgodnie z dodanym art. 68 ust. 2a suma hipoteki na nieruchomości rolnej (w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego) nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości ustalonej w dniu ustanowienia tejże hipoteki. Do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej wnioskodawca będzie musiał dołączyć operat szacunkowy, sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego. Wcześniej bank zgadzał się na wyższe kwoty niż wartość nieruchomości podczas brania kredytu.


Wcześniej można było starać się o kredyt na wyższą wartość niż wartość nieruchomości, teraz już nie będzie to możliwe, banki odrzuciły już pierwsze wnioski kredytowe z tego tytułu.




JEDNAKŻE:

Prezydent niedawno podpisał odpowiednią nowelizację, która zniosła niektóre restrykcyjne rozporządzenia. Głównie chodziło o kwestie hipoteki. Finalnie na ten moment to bank razem z wnioskodawcą kredytu będą wspólnie ustalać wartość hipoteki. Tak więc od 1 sierpnia banki znów przyjmują nieruchomości rolne jako zabezpieczenie spłaty kredytu. 




Przeczytaj więcej tutaj:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz