wtorek, 6 września 2016

Zdolność kredytowa - jak ją podnieść!?

Zdolność kredytowa – co trzeba wiedzieć?

W tym artykule przedstawię czym jest zdolność kredytowa i jak zadbać o wartościową wiarygodność kredytową.
zdolnosckredytowa


Jednym z wielu warunków jakie trzeba spełnić aby otrzymać kredyt jest posiadanie zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Wyrażana jest jako maksymalna suma wartości kredytu z jaką kredytobiorca będzie sobie w stanie poradzić. W jej skład wchodzi kilka czynników. 

Wymienię kilka z nich: 


- Dochody miesięczne. 



- Raty jakie płacimy z tytułu innych zobowiązań. 



- Koszty funkcjonowania naszego gospodarstwa domowego. 



- Dane personalne, np. wiek, stan cywilny, liczba dzieci 



- Rodzaj naszej działalności z tytułu której otrzymujemy wypłaty, np. umowa o pracę lub własna 

  działalność gospodarcza 

Czym większa zdolność – tym atrakcyjniejsi jesteśmy dla banku.




Czy możemy poprawić swoją zdolność kredytową?


Odpowiedź brzmi TAK!





Spłać inne kredyty jakie posiadasz!

Nawet niska rata, którą płacimy z tytułu innego zobowiązania może obniżyć naszą zdolność o kilkanaście lub nawet więcej tysięcy złotych.

Zrezygnuj z kart kredytowych i limitów na koncie!

Karta kredytowa negatywnie wpływa na naszą zdolność kredytową. Bank wychodzi z założenia, że skoro posiadasz produkty umożliwiające na szybkie zaciągnięcie kredytu, to prawdopodobnym jest, że kiedyś z nich skorzystasz. Więc niezależnie czy wykorzystujesz limity debetowe, czy nie, banki i tak klasyfikują to do niższego dochodu, a to skutkuje obniżeniem naszej zdolności kredytowej.

Scoring w BIK!

Przy ocenianiu zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę również Twoją historię kredytową, którą sprawdzi w bazie Biura Informacji Kredytowej. Jest to instytucja gromadząca dane o wszelakich naszych wziętych kredytach. Bardzo ważnym jest żebyśmy nie mieli spóźnień w spłatach naszych kredytów! Takie opóźnienia w spłacie bardzo znacząco wpływają na naszą wiarygodność kredytową. Jeżeli mamy czysty bik to również źle. Dobra historia kredytowa jest bardzo ważnym aspektem dla banku!
Należałoby podkreślić, że każdy wniosek o kredyt również widoczny jest w Biurze Informacji Kredytowej. A to także odejmuje nam punkty. Dlatego pamiętajmy:
 
Nie składajmy w ciągu trzech tygodni więcej niż 2-3 wnioski o kredyt! 

Warto zaznaczyć, że każdy z nas może nieodpłatnie sprawdzić swój bik raz na sześć miesięcy na oficjalnej stronie BIK .

Postaraj się o solidną ciągłość zatrudnienia!

W oczach banku dobrze widziana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Zaznaczyć trzeba, że staż takiej pracy powinien wynosić co najmniej 3-6 miesięcy (każdy bank ma inne wymogi). Oczywiście Banki udzielają również kredyty dla osób zatrudnionych na innych umowach lub własnej działalności. Zmieniają się wtedy wymogi.

Znajdź źródło dodatkowych zarobków!

Pomyślmy czy nie uda nam się, na kilka miesięcy przed uruchomieniem kredytu, pozyskać innego źródła dochodu. Wyjaśnijmy sobie, że muszą to być oczywiście przychody udokumentowane legalnie ;)

Pozostałe możliwości!


  • Wybierz dłuższy okres kredytowania. 
  • Wybierz raty równe, zamiast rat malejących 
  • Podejdź do kredytu ze współkredytobiorcą. Wasze łączne dochody powinny zwiększyć zdolność. Uważajmy jednak, żeby ten współkredytobiorca nie obniżył naszej zdolności
  • Negocjuj warunki z bankiem!. Czasami banki zgadzają się na korzystniejsze dla nas parametry kredytu.

  Mam nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Wam w przygotowaniach do kredytu. Pamiętajmy jednak, że każdy z banków inaczej liczy taką zdolność. Dobrze więc zawsze poradzić się doradcy finansowego przed złożeniem takiego wniosku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz